Så här gör vi bönekampanj under mars – #merbönförfolket

Med bön bryter det igenom!

Under mars har vi en bönemånad tillsammans med många andra församlingar i Pingströrelsen.

Vad ska vi få se?

Bönekampanjen #merbönförfolket ska förbereda jordmånen för ett år av #merjesustillfolket.

Hur ska vi be i vår församling?

Vi kommer att lyfta bön på många olika kreativa sätt utan att skapa fler samlingar, eftersom vi bygger om kyrkan.

Vad ska vi be för?

Pingst har föreslagit fem böneämnen som vi kommer att be för på de fem söndagarna. Vi anpassar dem för barnen och ber i söndagsskolan. Vi lägger även till egna böneämnen.

Vi ber om vägledning för ett nytt steg i missionen

Enligt den nya missionsvision som presenteras 1 mars så ber vi att Gud ska visa oss en plats eller ett område som vi ska ”adoptera” – en plats där vi som församling kan vara mer involverade i ett stödja församlingsplantering etc, – en plats dit församlingsmedlemmar kan åka och göra en insats – en plats dit vi kan göra teamresor och tillsammans bygga något långsiktigt. Det kan vara någonstans i de områden där vår missionär M arbetar, eller det kan vara någon annanstans om Gud leder det så.

Jag tror vi ska få se

Niclas delade denna vision för bönemånaden i predikan 16 februari:

Facebook
Twitter
LinkedIn
E-post

Mer att utforska

Lärjungar som gör lärjungar

Pingst Mellanbygden inbjuder till en tre dagars träning i DMM (Disciple Making Movements) 23-25 januari i Pingstkyrkan i Robertsfors. Start 18.00 på

Senaste
Kommande händelser
lördag 24 januari
söndag 25 januari
måndag 26 januari
  • måndag 26 januari kl. 12:00

    Café Lyktan Burträsk

    Varannan måndag (ojämna veckor) på Församlingshemmet. Inlämning till Fyndet i Ånäset under samma tid.

    För information: 070-375 56 47

     → Läs mer

tisdag 27 januari
onsdag 28 januari
torsdag 29 januari
fredag 30 januari