Nu på söndag får vi mötas – coronasäkert!

Nu på söndag 9 augusti har vi friluftsgudstjänst på Dalkarlså Herrgård. Vi gör två korta gudstjänster, 11:00 och 13:00, så att vi inte blir mer än 50 personer på varje gudstjänst. Har du barn så tipsar vi om att det är större chans att möta andra barnfamiljer kl. 13.

Vi sitter på ”coronaavstånd” på egen filt eller stol som du tar med dig. Ta även med fika. Gudstjänsten blir kort så att vi hinner med gemenskap innan nästa gudstjänst. Niclas predikar samma predikan i båda gudstjänsterna.

Det blir roligt att träffas – Välkommen!

Facebook
Twitter
LinkedIn
E-post

Mer att utforska

Dagledigutflykt 26 maj

Häng med på en trevlig tur den 26 maj! Mat och fika tillsammans med vänner. Anmäld dig senast 18 maj.

Senaste
Kommande händelser
fredag 2 maj
lördag 3 maj
söndag 4 maj
måndag 5 maj
  • måndag 5 maj kl. 18:00

    Bön inför Ekumeniska veckan

    Åkullsjöns bönhus. 2025 bjuder kyrkorna i Sveriges kristna råd in till Ekumeniska veckan under pingst. Då firas att det är 100 år sedan det stora ekumeniska mötet i Stockholm 1925, och att det är 1700 år sen första kyrkomötet i Nicea hölls år 325.

     → Läs mer

  • måndag 5 maj kl. 18:30

    Bönegemenskap

    Bön i kapellet. Vi ber med och för varandra och vårt Mellanbygden.

     → Läs mer

tisdag 6 maj
onsdag 7 maj
torsdag 8 maj