Temahelg om Israel med Göran Lennartsson

Välkommen till en temahelg 27–28 januari om Israel och det judiska folket med undervisning och predikan av Göran Lennartsson från Uppsala.

Minnesdag för förintelsens offer

Lördag 27 januari är Minnesagen för förintelsens offer. Det uppmärksammar vi med två seminarier om Israel, det land som 1948 kom till som en fristad för judar efter förintelsen.

I det första seminariet får du en förståelse för konflikten som pågår idag, något som är viktigt eftersom media ofta utelämnar viktiga delar vilket tyvärr ger en grogrund för antisemitism.

I det andra seminariet får du veta vad Guds tanke var när han formade folket och nationen Isael, och vilken plats de har i frälsningshistorien idag.

Göran Lennartsson
Göran Lennartsson är mycket kunnig i Israels historia, har bott i Israel, är teologie doktor i Nya Testamentets exegetik och sitter i Teologiska nätverket i Pingst.

Lördag

15:00 Seminarie 1: Den moderna staten Israels tillkomst och konflikterna
17:00 Lättmiddag med Danielsfastesallad och fastedrycker (vill du äta något matigare så finns det grill och pizzeria i närheten)
18:00 Seminarie 2: Att komma till Israels Gud – förbunden i Bibeln

Söndag

11:00 Gudstjänst med predikan av Göran Lennartsson

Bilda logotyp
Facebook
Twitter
LinkedIn
E-post

Mer att utforska

Senaste
Kommande händelser
fredag 22 augusti
lördag 23 augusti
söndag 24 augusti
  • söndag 24 augusti kl. 11:00

    Gudstjänst med gemenskap

    Gudstjänst med bön och lovsång. Besök av Felix och Benjamin från Equipp bibelskola

     → Läs mer

  • söndag 24 augusti kl. 16:00

    Grillkväll

    Vid bönhuset i Ånäset. Tag med det du vill grilla. Kaffe och kaka finns. Andréas och Petra spelar och sjunger. Per Gunnar håller andakt

     → Läs mer

måndag 25 augusti
tisdag 26 augusti
onsdag 27 augusti