Du som är barn – Jesus säger att du är viktig idag – inte bara i framtiden! Han välkomnar dig till honom. Han vill välsigna dig. Om du ger honom det du har så kommer han att använda det så att du blir en välsignelse för andra människor.

Du som är barn – Jesus säger att du är viktig idag – inte bara i framtiden! Han välkomnar dig till honom. Han vill välsigna dig. Om du ger honom det du har så kommer han att använda det så att du blir en välsignelse för andra människor.


Välkomna att ta del av gemensam middag till självkostnadspris i Bönhuset i Ånäset. Fredag 29 maj 17.00.

Välkomna till övernattning i lägergården i Bygdsiljum 16-17 maj! Gäller män över 15 år. Det blir gemenskap, bibel, grill, mm. Lör 16/5
lördag 2 maj kl. 10:00
Café/fika. Försäljning och inlämning.
Med våra inkomster stöttar vi fadderbarnsverksamheten i Indien via Heart for People (https://heartforpeople.se) och Annelie Persson som jobbar som ögonsköterska på Mercy Ships.
https://mercyships.se. du kan även följa henne på Instagram, #mercyshipsanneli.
söndag 3 maj kl. 11:00
Gudstjänst med bön och lovsång. Predikan. Efteråt församlingsmöte
måndag 4 maj kl. 12:00
Varannan måndag (ojämna veckor) på Församlingshemmet. Inlämning till Fyndet i Ånäset under samma tid.
För information: 070-375 56 47
tisdag 5 maj kl. 17:00
Välkomna till gemenskap på Violas, Storgatan 8. I samarbete med LP-socialt center och studieförbundet BILDA.
onsdag 6 maj kl. 09:00
onsdag 6 maj kl. 17:00
I Bönhuset. Ekumenisk barnträff för barn i skolåldern. Avslutning. Grillning, lekar och andakt. Obs, tiden! 17.00 och inte 18.00.
onsdag 6 maj kl. 18:00
Handarbetscafé med paus för fika och möjlighet att handla secondhand.
onsdag 6 maj kl. 18:30
Bön i kapellet. Vi ber med och för varandra och vårt Mellanbygden.
onsdag 6 maj kl. 19:00
torsdag 7 maj kl. 18:30
fredag 8 maj kl. 11:00
Secondhand och café med gott kaffe.
Inlämning till secondhand samtidigt som öppettiderna.